Jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalis alistas Itaalia 1:1 lõppenud normaal- ja lisaaja järel penaltiseerias 3:2 Inglismaa.

Inglismaa jaoks algas mäng suurepäraselt, sest juba teisel minutil lõi EM-finaalide ajaloo kiireima värava Luke Shaw, kellele see oli üldse esimeseks koondiseväravaks.

Itaalia viigivärav sündis 67. minutil, kui nurgalöögi järel oli mees õigel kohal Leonardo Bonucci. Ka tema värav oli ajalooline, sest 34 aasta ja 71 päeva vanuselt sai itaallasest EM-finaalide vanim väravalööja.

Vahetult enne penaltiseeriat tegi Inglismaa koondise peatreener Gareth Southgate kaks vahetust, tuues 120. minutil sisse Jadon Sancho ja Marcus Rashfordi. Need vahetused ebaõnnestusid, sest mõlemad mehed eksisid 11 meetri karistuslöögiga.

Rashford lõi posti, Sancho löögi suutis Donnarumma tõrjuda. Viimase Inglismaa lööjana eksis 19-aastane Bukayo Saka, kelle soorituse turniiri parimaks mängijaks valitud Donnarumma samuti tõrjus.

Itaalia on nüüd kahekordne Euroopa meister, sest ihaldatud tiitel võideti ka 1968. aastal. Inglismaa on aga jätkuvalt ainukene maailmameister, kes pole suutnud Vana Maailma suurimal vutipeol triumfeerida.

Enne mängu:

Londonis Wembley staadionil 60 000 pealtvaataja ees toimuv EM-finaal on Inglismaa jalgpallikoondise jaoks esimene. Itaalia on Vana Maailma suurimal vutipeol jõudnud finaali nüüd neljal korral. 1968. aastal krooniti nad Euroopa meistriks, kuid 2000. ja 2012. aastal tuli leppida hõbemedaliga.

Omavahel on Inglismaa ja Itaalia pidanud 27 jalgpallilahingut. Inglismaa on võitnud kaheksa ning Itaalia 11 kohtumist, kaheksa mängu lõppesid viigiga. Nende hulka kuuluvad ka viimased kaks matši. 2018. aasta peetud maavõistluses lepiti 1:1 viiki ning sama tulemusega lõppes ka 2015. aasta peetud maavõistlus.

Teekond finaali

Inglismaa võitis D-alagrupis esikoha, alistades 1:0 nii Tšehhi kui ka Horvaatia, igipõlise rivaali Šotimaaga tehti väravateta viik. Kaheksandikfinaalis alistasid inglased kodusel Wembleyl teise igipõlise rivaali Saksamaa 2:0. Veerandfinaalis Ukrainaga tegi Inglismaa tõelise jõudemonstratsiooni, teenides 4:0 võidu. Poolfinaalis oli inglastel aga kõvasti pusimist Taaniga, kellest saadi lisaajal jagu 2:1. Taani löödud värav oli esimene, mille Inglismaa väravavaht Jordan Pickford enda selja tagant välja pidi korjama.

Itaalia alustas turniiri muljetavaldavalt, võites A-grupi täiseduga. Avamängus alistati 3:0 Türgi, siis 3:0 Šveits ning viimases kohtumises 1:0 Wales. Kaheksandikfinaaliks oli Itaalia sära aga tuhmunud, ent lisaajal teeniti siiski 2:1 võit Austria üle. Veerandfinaalis sai Itaalia 2:1 jagu Belgiast. Poolfinaalis mängis Itaalia 1:1 viiki Hispaaniaga, kuid teenis penaltiseeria 4:2 võiduga koha finaalis.