STATISTIKAPOMM Kas EMi penaltineedus kandus edasi Itaaliale?

Optibet
Seni pole ükski meeskond EMil suutnud võita kahte penaltiseeriat järjest.
Seni pole ükski meeskond EMil suutnud võita kahte penaltiseeriat järjest. Foto: David Klein/Scanpix

Jalgpalli Euroopa meistri selgitavad pühapäeval kell 22 algavas finaalis Inglismaa ja Itaalia.

Maailma edetabelis on Inglismaa neljandal ning Itaalia seitsmendal positsioonil. Finaali eel peab Optibet favoriidiks kodupubliku ees mängivat Inglismaad.

Teekond finaali

Inglismaa võitis D-alagrupis esikoha, alistades 1:0 nii Tšehhi kui ka Horvaatia, igipõlise rivaali Šotimaaga tehti väravateta viik. Kaheksandikfinaalis alistasid inglased kodusel Wembleyl teise igipõlise rivaali Saksamaa 2:0. Veerandfinaalis Ukrainaga tegi Inglismaa tõelise jõudemonstratsiooni, teenides 4:0 võidu. Poolfinaalis oli inglastel aga kõvasti pusimist Taaniga, kellest saadi lisaajal jagu 2:1. Taani löödud värav oli esimene, mille Inglismaa väravavaht Jordan Pickford enda selja tagant välja pidi korjama.

Itaalia alustas turniiri muljetavaldavalt, võites A-grupi täiseduga. Avamängus alistati 3:0 Türgi, siis 3:0 Šveits ning viimases kohtumises 1:0 Wales. Kaheksandikfinaaliks oli Itaalia sära aga tuhmunud, ent lisaajal teeniti siiski 2:1 võit Austria üle. Veerandfinaalis sai Itaalia 2:1 jagu Belgiast. Poolfinaalis mängis Itaalia 1:1 viiki Hispaaniaga, kuid teenis penaltiseeria 4:2 võiduga koha finaalis.

Kes kroonitakse Euroopa meistriks? Tee oma pakkumine SIIN

Kas Kane suudab kerkida suurimaks väravakütiks?

Inglismaa on sel EMil löönud kümme ning endale lasknud ühe värava. Koondise suurim väravakütt on nelja tabamusega kapten Harry Kane. Itaalia on kuue mänguga vastaste väravavõrku löönud 12 ning välja korjanud kolm palli. Kindlat väravalööjat Itaalial esile kerkinud ei ole, kuid Federico Chiesa, Ciro Immobile, Lorenzo Insigne ja Manuel Locatelli on kõik löönud kaks tabamust.

Olgu lisatud, et viie tabamusega jagavad Cristiano Ronaldo (Portugal) ja Patrik Schick (Tšehhi) EMi väravaküttide edetabelis esikohta. Kuna Ronaldol (360 minutit) kulus viie värava löömiseks vähem aega, on tal selles edetabelis Schicki (404 minutit) ees eelis.

Viimased mängud jäid viiki

Omavahel on Inglismaa ja Itaalia kohtunud 27 korral. Inglismaa on võitnud kaheksa ning Itaalia 11 kohtumist, kaheksa vutilahingut lõppesid viigiga. Nende hulka kuuluvad ka viimased kaks mängu. 2018. aasta peetud maavõistluses lepiti 1:1 viiki ning sama tulemusega lõppes ka 2015. aasta peetud maavõistlus.

Inglismaa mängib EM-finaalturniiril kümnendat korda, kuid pole seni suutnud Euroopa meistriks veel tulla. Nii 1968. kui ka 1996. aastal jõuti poolfinaali, seega on finaali pääsemine juba ajalooline sündmus. Viimasel EMil jõudis Inglismaa kaheksandikfinaali, kus pidi üllatuslikult tunnistama Islandi 2:1 paremust.

Kuigi Itaalia neljakordne maailmameister, on Itaalia Vana Maailma vutipeol triumfeerinud vaid korra ning seda 1968. aastal. Finaali jõudis Itaalia ka 2000. ja 2012. aastal, ent siis tuli vastu võtta vastavalt 1:2 kaotus Prantsusmaalt (kuldse väravaga) ning 0:4 kaotus Hispaanialt. Viimasel EMil jõudis Itaalia veerandfinaali, kus jäi penaltiseerias alla Saksamaale.

Kes kroonitakse Euroopa meistriks? Tee oma pakkumine SIIN.

Kuidas on meeskondadel läinud penaltiseeriates?

Inglismaa on aegade jooksul kaotanud kuus penaltiseeriat, ühe just Itaalia vastu:

5:2 vs. Hispaania, 2021 EMi poolfinaal

Kui mäng peakski penaltiseeriasse minema, siis Inglismaale on meil pakkuda julgustav statistika. Nimelt pole tänavusel EMil võitnud ükski meeskond kahte penaltiseeriat järjest. Šveits alistas kaheksandikfinaalis penaltite järel Prantsusmaa, ent langes siis 11 meetri karistuslöökidega Hispaaniale. Šveitsi needus kandus poolfinaalis edasi Hispaaniale, kes jäi penaltiseerias alla Itaaliale.

Võimalus, et näeme EMi finaalis penaltiseeriat, on ajaloo põhjal vaid 7 protsenti. Nimelt on varasemast 15 EM-finaalist vaid üks lõppenud 11 meetri karistuslöökidega. See juhtus 1976. aastal, mil Tšehhoslovakkia alistas penaltitega 5:3 Lääne-Saksamaa.

Inglismaa viimased tulemused suurturniiridel:

2016 EM: Venemaaga 1:1, Walesiga 2:1, Slovakkiaga 0:0 ja Islandiga 1:2.

2018 MM: Tuneesiaga 2:1, Panamaga 6:1, Belgiaga 0:1, Colombiaga 1:1 (penaltid 6:5), Rootsiga 2:0, Horvaatiaga 1:2 ja Belgiaga 0:2.

EMile eelnenud maavõistlused: Austriaga 1:0 ja Rumeeniaga 1:0.

Tulemused EMil: 1:0 Horvaatiaga, 0:0 Šotimaaga, 1:0 Tšehhiga, 2:0 Saksamaaga, 4:0 Ukrainaga ja 2:1 Taaniga.

Itaalia viimased tulemused suurturniiridel:

2016 EM: 2:0 Belgiaga, 1:0 Rootsiga, 0:1 Iirimaaga, kaheksandikfinaalis 2:0 Hispaaniaga ja veerandfinaalis 1:1 (penaltid 5:6) Saksamaaga.

2018 MM: ei kvalifitseerunud.

MMile eelnenud maavõistlused: San Marinoga 7:0 ja Tšehhiga 4:0.

Tulemused EMil: 3:0 Türgiga, 3:0 Šveitsiga, 1:0 Walesiga, 2:1 Austriaga, 2:1 Belgiaga ja 1:1 (pen 4:2) Hispaaniaga.