Toimetas Karl Juhkami
Artem Dovbõk vahetult pärast võiduvärava löömist.
Artem Dovbõk vahetult pärast võiduvärava löömist. Foto: ANDY BUCHANAN/AP/Scanpix

Artem Dovbõk ei kirjutanud eile õhtul enda nime mitte ainult Ukraina vaid kogu jalgpalli EMi ajalooannaalidesse.

24-aastane Dnipro klubi ründaja läks EMile Ukraina kolmanda ründajana. Temast eespool olid Belgia kõrgliigas tänavu 20 väravat löönud Roman Jaremtšuk ja Kiievi Dõnamo kesktormaja Artem Bjesjedin.

Ent kui lisaaja alguses Jaremtšuki välja vahetanud Bjesjedinile kohtumise 101. minutil korgid ees sisse lennati ning tema põlv tagurpidi läks, polnud peatreener Andri Ševtšenkol enam muud valikut, kui pöörduda 189 cm pikkuse Dovbõki poole.

Möödunud hooajal Ukraina kõrgliigas 24 mänguga kuus väravat löönud kesktormaja õigustas seda usaldust aga sajaprotsendiliselt, kui pääses 121. (120+1.) minutil kahe Rootsi kaitsja vahelt peaga löögile ning tõi Ukrainale mesimagus 2:1 võidu.

Seda tehes purustas Dovbõk ka 37 aastat vana rekordi. Nimelt pärines EMide ajaloo senine hiliseim võiduvärav 1984. aasta EMilt, kui Michel Platini purustas toona poolfinaali 119. minutil Portugali koondise unistused.

EMide kõige hilisema tabamuse au Dovbõk siiski endale ei saanud, sest 2008. aasta EMil õnnestus türklasel Semih Şentürkil veerandfinaalis Horvaatia vastu värvavõrku sahistada 122. (120+2.) minutil. Too tabamus seadis toona jalule 1:1 viigi – Horvaatia oli sealjuures juhtohjad haaranud alles 119. minutil – ning penaltiseerias saatis edu juba Türgit.