STATISTIKAPOMM ⟩ Türgi ja Wales teavad - kaotaja EM on peaaegu mängitud

Optibet
Kas Gareth Bale suudab tüürida Walesi koondise võidulainele?
Kas Gareth Bale suudab tüürida Walesi koondise võidulainele? Foto: TOLGA BOZOGLU/EPA/SCANPIX

Jalgpalli EMi teise vooru A-grupi esimeses mängus lähevad kolmapäeval kell 19 Bakuus kokku Türgi ja Wales. Mõlemad teavad, et taganeda pole kuhugi.

Meeskonnad pole omavahel kohtunud peaaegu veerand sajandit, samas korraldati eelmises mängus kümneväravaline triller.

Kui Türgi alustas EMi 0:3 kaotusega Itaaliale, siis Wales sai mängus Šveitsiga kätte 1:1 viigipunkti. Mõlemad vajavad nüüd võitu, sest Walesi ootab viimases voorus kohtumine suursoosiku Itaalia ning Türgil samuti mitte kerge pähkli Šveitsiga.

Omavahel saadi viimati kokku Istanbulis 1997. aasta augustis peetud MM-valikmängus, mis lõppes türklaste 6:4 võiduga. Wales jäi 0:2 taha, pääses juhtima 3:2 ja 4:3, kuid andis viimase veerandtunniga mängu ikkagi käest. Neli väravat lõi Türgi toonane esiründaja Hakan Sükür.

Kui suur on kummagi võimalus tulla Euroopa meistriks? Leia tõenäosused siit!

Sama tsükli mäng aasta varem Cardiffis oli andnud väravateta viigi... Tolles kohtumises tegi koondisedebüüdi Walesi tiimi praegune peatreeneri kohusetäitja Robert Page.

Enne 1997. aastat oli Türgi Walesi võitnud vaid korra, 1979. aastal Izmiris 1:0. Aasta varem oli Wrexhamis sama tulemusega peale jäänud Wales. Need on olnud meeskondade seni ainsad kokkupuuted EM-sarjas.

Türgi praegune peatreener Senol Günes kaitses nii nondes kahes kui ka 1982. aasta MM-valiksarjas peetud mängudes (Wales võitis 4:0 ja 1:0) koondise väravat.

Kuuel korral ongi omavahel kohtutud ning Walesi viimane võit jääb 1981. aastasse ehk mainitud MM-valikturniiri.

Türgi osaleb EM-finaalturniiridel viiendat korda, debüüt tehti 1996. aastal. 2008. aastal jõuti pool- ja 2000. aastal veerandfinaali.

2016. aasta EMil sai Fatih Terimi juhendatud meeskond alagrupis Horvaatia ja Hispaania järel kolmanda koha ega pääsenud play-offi.

2008. aasta EMi poolfinaal, mille Türgi kaotas Saksamaale 2:3, märkis nende parima rahvusvahelise tulemuse kordamist. 2002. aasta MMil tuldi samuti kolmandaks.

Tänavuse EM-i valiksarja alagrupis sai Türgi Prantsusmaa järel teise koha. Kümne mänguga lasti endale lüüa ainult kolm väravat ja tehti kaheksa nullimängu.

Viimati mängis Türgi koondis Bakuus 2010. aastal, mil EM-valiksarjas kaotati 0:1 Aserbaidžaanile.

Kas Türgi tüürib kaks järgmist mängu viigisadamasse? Kui oled päri, leiad magusa pakkumise.

Walesi koondisele tähistas 2016. aasta alles EM-debüüti (suurturniiridel osaleti teist korda pärast 1958. aasta MMi, konkurentsist langeti 0:1 kaotusega hilisemale võitjale Brasiiliale). 2016. aastal pääseti edasi alagrupist, kuhu kuulusid ka Inglismaa, Slovakkia ja Venemaa, play-offis alistati Põhja-Iiri 1:0 ja Belgia 3:1. Poolfinaalis kaotati Portugalile 0:2.

Varasem parim saavutus EMil oli veerandfinaali jõudmine 1976. aastal, kuid toona pääses finaalturniirile kõigest neli meeskonda.

Tänavuse EMi valiksarjas sai Wales oma alagrupis Horvaatia järel teise koha.

Wales pidas Bakuus ka finaalturniiri avamängu (1:1 Šveitsiga). Enne seda mängiti seal viimati 2019. aasta novembris, mil alistati Aserbaidžaan 2:0.

Türgi viimased tulemused suuturniiridel:

2016 EM: 0:1 Horvaatia, 0:3 Hispaania, 2:0 Tšehhi

2018 MM: Ei kvalifitseerunud

MMile eelnenud maavõistlused: Aserbaidžaaniga 2:1, Guineaga 0:0, Moldovaga 2:0

Walesi viimased tulemused suurturniiridel:

2016 EM: Slovakkiaga 2:1, Inglismaaga 1:2, Venemaaga 3:0, Põhja-Iiriga 1:0, Belgiaga 3:1, Portugaliga 0:2

EMile eelnenud maavõistlused: Prantsusmaaga 0:3, Albaaniaga 0:0