STATISTIKAPOMM ⟩ Kas Gareth Bale ja Wales kordavad eelmise EMi muinasjuttu? Esimese vastuse saab mängus Šveitsiga

Optibet
Copy
Kas Walesi koondise staaril Gareth Bale'il on ka pärast homset mängu hea tuju?
Kas Walesi koondise staaril Gareth Bale'il on ka pärast homset mängu hea tuju? Foto: DARKO VOJINOVIC/AP/Scanpix

Jalgpalli EMi esimene täispikk mängupäev algab laupäeval kell 16, kui Bakuu olümpiastaadionil panevad palli mängu Wales ja Šveits. Kui sama grupi avamängus on Itaalia Türgi vastu selge soosik, siis Aserbaidžaani pealinnas võib oodata tasavägist heitlust, mis võib ka edasipääsu suhtes määrav olla.

Šveits asub maailma edetabelis 13., Wales 17. kohal. Eelmisel, 2016. aastal peetud EMil pääsesid mõlemad meeskonnad alagrupist edasi. Kui Šveits piirdus play-off'is ühe mänguga, siis Wales jõudis koguni poolfinaali, kus jäi alla hiljem Vana Maailma parimaks kroonitud Portugalile.

Valikturniiril võitis Šveits D-alagrupis esikoha 17 punktiga 8 mängust, järgnesid Taani 16 ja Iirimaa 13 punktiga. Šveitsi väravate vahe oli 19-6.

Wales kogus E-alagrupis samuti 8 mängust 14 punkti väravate vahega 10-6. Sellega tuldi Horvaatia (17 p) järel ning Slovakkia (13) ja Ungari (12) ees teiseks. Muide, Wales kindlustas finaalturniiri koha valiksarja viimases voorus Bakuus saadud võiduga Aserbaidžaani üle. Sümboolselt alustatakse samas linnas finaalturniiri.

Kui suur on kummagi võimalus tulla Euroopa meistriks? Leia tõenäosused siit!

Seni on omavahel kohtutud seitsmel korral ning Šveits on neist mängudest võitnud viis. Viimati oldi vastamisi kümnend tagasi, 2012. aasta EM-valiksarjas, ning siis suutsid mõlemad meeskonnad kodus võita.

Šveits jäi koduses Baselis peale 4:1, kusjuures Walesi auvärava lõi nende hilisem superstaar Gareth Bale. Ülejäänud neljas võidumängus Walesiga on šveitslased oma värava puhtana hoidnud.

Viimases voorus võitis Wales kodus 2:0, kumbki meeskond finaalturniirile ei pääsenud. See oli Walesi esimene võit Šveitsi üle pärast 1951. aastat ning ühtlasi ka seni viimane nende riikide koondiste vahel peetud mäng.

Veidi üllatav küll, aga 2016 tähistas alles Walesi EM-debüüti (suurturniiridel osaleti teist korda pärast 1958. aasta MMi). Toona pääseti edasi alagrupist, kuhu kuulusid ka Inglismaa, Slovakkia ja Venemaa, play-offis alistati Põhja-Iiri 1:0 ja Belgia 3:1. Poolfinaalis kaotati Portugalile 0:2.

Kas Gareth Bale suudab Walesi taas vedada hea tulemuseni? Alagrupiturniiril saadava punktisaagi kohta leiab magusaid panuseid siit!

Varasem parim saavutus EMil oli veerandfinaali jõudmine 1976. aastal, kuid toona pääses finaalturniirile kõigest neli meeskonda.

Šveits osaleb EM-finaalturniiridel viiendat korda. Esimest korda jõuti nii kaugele 1996. aastal. Vaid korra - 2016 - pääseti alagrupist edasi, kuid kaheksandikfinaalis kaotati Poolale 1:1 lõppenud mängu järel penaltiseerias 4:5.

Šveits on viimasel ajal alaline lõppvõistluste külaline, sest kvalifitseeruti ka 2014. ja 2018. aasta MMile. Mõlemal võistlusel jõuti 16 parema hulka.

Šveits pälvis 2019. aastal esimest korda peetud Rahvuste liigas neljanda koha, kaotades poolfinaalis Portugalile 1:3 ja kolmanda koha mängus (120 minutit 0:0) penaltiseerias Inglismaale.

Kui Walesi viimane Bakuu-külastus oli meeldiv, siis Šveits on seal mänginud seni vaid korra, 1998. aasta MM-valiksarjas kaotati Aserbaidžaanile 0:1.

Walesi viimased tulemused suurturniiridel:

2016 EM: Slovakkiaga 2:1, Inglismaaga 1:2, Venemaaga 3:0, Põhja-Iiriga 1:0, Belgiaga 3:1, Portugaliga 0:2

2018 MM: Ei kvalifitseerunud

EMile eelnenud maavõistlused: Prantsusmaaga 0:3, Albaaniaga 0:0

Šveitsi viimased tulemused suuturniiridel:

2016 EM: Albaaniaga 1:0, Rumeeniaga 1:1, Prantsusmaaga 0:0, Poolaga 1:1 (pen 4:5)

2018 MM: Brasiiliaga 1:1, Srbiaga 2:1, Costa Ricaga 2:2, Rootsiga 0:1

EMile eelnenud maavõistlused: USAga 2:1, Liechtensteiniga 7:0

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles