Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Statistikapomm ⟩ Türgil ei tohiks valikturniiril säranud Itaalia vastu olla lootustki

Itaalia koondise mängijatel peaks reedel olema põhjust tähistamiseks. FOTO: FILIPPO MONTEFORTE/Scanpix

Tänavusele jalgpalli EMile annavad avapaugu Itaalia ja Türgi, kes panevad palli mängu reede õhtul kell 22 Roomas asuval Stadio Olimpicol. Ajalooliselt võib selle mängu kindlaks favoriidiks pidada Itaaliat.

Koroonaviiruse tõttu suve võrra edasi lükatud turniir on Itaalia jaoks juba 10. kord, kui Vana-maailma parima selgitamiselt osa võetakse. Kuigi 2018. aasta MMi eel tabas meeskonda krahh, sest esmakordselt pärast 1992. aastat ei kvalifitseerutud suurvõistlusele, siis nüüdseks on Saapamaa rahvusesinduse seis paranenud.

EMi kvalifikatsiooniturniiril kuuluti J-alagruppi, kus võideti kõik 10 mängu. Kui vastastele löödi lausa 37 väravat, ehk keskmiselt 3,7 väravat mängus, siis enda väravast korjasid itaallased välja vaid neli palli.

Viimane kaotus võeti ametlikus maamängus vastu 2018. aasta septembris, kui tunnistati valitseva Euroopa meistri Portugali paremust. Pärast seda on mängitud 28 kohtumist, millest on võetud 23 võitu ja viis viiki.

Kui suured võimalused on kummalgi tulla Euroopa meistriks? Leia tõenäosused siit!

Seni on Itaalia EMil triumfeerinud vaid 1968. aastal. Sellele kõige lähemale jõudsid nad aastatel 2000 ja 2012, kui saadi kaela hõbemedalid.

Kuigi Euroopa meistrit on jalgpallis selgitatud juba alates 1960. aastast, siis Türgi pääses finaalturniirile esmakordselt alles 1996. aastal. Pärast seda on sealt välja jäädud vaid kahel korral (2004 ja 2012).

Kuigi EM-tiitlit pole Türgil ette näidata, siis 2000. aastal jõudsid nad veerandfinaali ja 2008. aastal laus poolfinaali, kus kaotati Saksamaale 3:2 tänu Philipp Lahmi viimase minuti väravale.

EMi valikturniiril võisteldi H-alagrupis, kus nopiti 10 mängust seitse võitu, kaks viiki ja üks kaotus ning jäädi Prantsusmaa järel teisele kohale. Väravaid löödi vastastele 18 ja enda võrgust korjati pall välja vaid kolmel korral.

Kas Itaalia suudab EMi alustada väravatesajuga? Leia tõenäosused siit!

Kui vaadata tiimide omavahelisi mänge, siis peaks turniiri avakohtumise võitma Itaalia. Meeskonnad on omavahel kohtunud 11 korral ja lausa kaheksas mängus pidi Türgi tunnistama Itaalia paremust. Lisaks on kolmel korral mängitud viiki. Samas jääb nende viimane omavaheline mõõduvõtt juba 2006. aastasse ja kindlasti ei tohi viimasest 13st mängust vaid ühe kaotuse saanud Türgit enne mängu maha kanda.

Itaalia viimased tulemused suurturniiridel:

2016 EM: 2:0 Belgia, 1:0 Rootsi, 0:1 Iirimaa, 2:0 Hispaania, 1:1 (penaltid 5:6) Saksamaa

2018 MM: Ei kvalifitseerunud

MMile eelnenud maavõistlused:

7:0 San Marino, 4:0 Tšehhi

Türgi viimased tulemused suuturniiridel:

2016 EM: 0:1 Horvaatia, 0:3 Hispaania, 2:0 Tšehhi

2018 MM: Ei kvalifitseerunud

MMile eelnenud maavõistlused:

2:1 Aserbaidžaan, 0:0 Guinea, 2:0 Moldova

Tagasi üles
Back